Direct naar de hoofd inhoud
 Formula Student Team Delft sleutelt aan de nieuwste racebolide (Foto: Eric van Vuuren)

Formula Student Team Delft: elke seconde telt

Gedreven door innovatie, precisie en pure snelheid, ontwerpt en bouwt het Formula Student Team Delft elk jaar een volledig elektrische raceauto die de grenzen van techniek verlegt. Het team van dit jaar telt tachtig studenten die met de DUT25 - de raceauto van dit seizoen - de strijd aangaan met de beste studententeams ter wereld. Dat doen ze in de internationale Formula Student-competitie, waar elke seconde telt. Tussen het testen door maken vijf teamleden een korte pitstop om even op te laden en hun drijfveren achter dit bijzondere project te delen. 

 Formula Student Team Delft sleutelt aan de nieuwste racebolide (Foto: Eric van Vuuren)

Tekst: Erik van der Velden. Beeld: Shell/Eric van Vuuren.

“Ik heb hier voor mijn gevoel in een jaar meer geleerd, dan in drie jaar universiteit”, zo vertelt Anne Schönberger, Controls & Motorcontroller-ingenieur bij het Formula Student Team Delft. “Bijvoorbeeld dat je soms niet te moeilijk moet nadenken en dat simpele oplossingen vaak de betere oplossingen zijn.” Schönberger begon haar studie Werktuigbouwkunde ooit in Delft uit liefde voor de Formule 1 en droomt van een carrière in de motorsportwereld.

In elkaar sleutelen

Tim Guezen, hoofdingenieur van het Formula Student Team, vindt het in elkaar sleutelen van de auto het meest fascinerende onderdeel. “Op de universiteit leer je alle theorie voor het bouwen van een auto, maar je leert niet hoe dat in de praktijk gebracht moet worden. Soms werkt mijn design op papier, maar als je het dan ook echt moet gaan uitvoeren, dan merk je al gauw dat heel veel dingen niet kunnen.” Volgens de afgestudeerde in luchtvaartechniek zijn het vaardigheden die als gereedschap in je koffer meegaan, ongeacht welk pad je kiest. 

Matthijs Spoormaker, operations manager van Formula Student Team Delft, vertelt dat het team jaarlijks mails ontvangt van autobedrijven die geïnteresseerd zijn in bepaalde technieken. Zoals de zelfontworpen motorcontrollers, die de auto razendsnel laten optrekken, soepel laten afremmen en efficiënt met energie om laten gaan. Hier heeft het team meerdere jaren aan gewerkt en eigen wiskundige formules voor ontwikkeld. 

Semih Çetin, aandrijflijningenieur van het team student Luchtvaarttechniek, werkt aan deze controllers en verklapt dat het team dit jaar hoopt op warm weer tijdens de wedstijden. “We zien vaak dat heel veel auto's oververhit raken in de met temperaturen van 30 tot 40 graden Celsius. Wij zijn nu dus juist een weg ingeslagen, waarbij we focussen op koeling en onze auto niet oververhit raakt.”

Keihard

Renee Roozen, teammanager van Formula Student Team Delft, haalt haar energie uit de dynamiek en samenwerking binnen het team. “Elke dag sta je met dezelfde mensen kei- en keihard te werken. Je gaat samen door dieptepunt na dieptepunt, soms nog lager dan je dacht te kunnen. Maar wow … als er dan eindelijk een hoogtepunt is, voel je dat zó intens.”

Roozen heeft een jaar stage gelopen in de Formule 1, maar besloot toch terug te keren bij haar oude team. “Ik heb deze band, de pure motivatie en passie alleen zo heftig gevoeld bij het Formula Student Team Delft. Het is verslavend”, concludeert de 20-jarige student in luchtvaarttechniek.

Ondanks dat kan ze geen eeuwige student blijven. Ze droomt ooit terug te keren in de koningsklasse van de motorsport als Team Principal, oftewel teambaas. “Ik weet dat het een enorme uitdaging wordt om zover te komen, maar ik wil dit echt en daarom ga ik er vol voor.” 

Shell & Formula Student Team Delft

Shell werkt samen met verschillende studententeams van universiteiten en hogescholen om duurzame innovatie in mobiliteit te stimuleren. Maar ook om jong talent te helpen bij het ontwikkelen van nieuwe vaardigheden. Naast een financiële bijdrage bekijkt Shell ook altijd mogelijkheden voor inhoudelijke ondersteuning. De samenwerking tussen Shell en Formula Student Team Delft gaat 25 jaar terug - naar de DUT01, de eerste raceauto van het Formula Student Team Delft.

Vijf keer wereldkampioen

Wereldwijd staat de TU Delft bekend om haar succesvolle studententeams. Deze teams worden volledig bestuurd door de gemotiveerde studenten zelf. Ieder jaar worden de teams opnieuw samengesteld. Het Formula Student Team Delft werd al vijf keer wereldkampioen.

Lees meer op FSteamdelft.nl
Fotomoment van de DUT25 bij de Shell Recharge-laadpaal van Shell-station Peulwijk Oost in Den Hoorn bij Delft. Links Anne Schönberger, rechts met helm Renee Roozen (Foto: Eric van Vuuren)
Tim Guezen neemt even pauze met een kop koffie (Foto: Eric van Vuuren)
Semih Çetin sleutelt aan de nieuwste racebolide van Formula Student Team Delft (Foto: Eric van Vuuren)
Fotomoment van de DUT25 bij de Shell Recharge-laadpaal van Shell-station Peulwijk Oost in Den Hoorn bij Delft. Links Anne Schönberger, rechts met helm Renee Roozen (Foto: Eric van Vuuren)
Tim Guezen neemt even pauze met een kop koffie (Foto: Eric van Vuuren)
Semih Çetin sleutelt aan de nieuwste racebolide van Formula Student Team Delft (Foto: Eric van Vuuren)
Fotomoment van de DUT25 bij de Shell Recharge-laadpaal van Shell-station Peulwijk Oost in Den Hoorn bij Delft. Links Anne Schönberger, rechts met helm Renee Roozen (Foto: Eric van Vuuren)
1 / 3Fotomoment van de DUT25 bij de Shell Recharge-laadpaal van Shell-station Peulwijk Oost in Den Hoorn bij Delft. Links Anne Schönberger, rechts met helm Renee Roozen
Tim Guezen neemt even pauze met een kop koffie (Foto: Eric van Vuuren)
2 / 3Tim Guezen laadt even op met een kop koffie
Semih Çetin sleutelt aan de nieuwste racebolide van Formula Student Team Delft (Foto: Eric van Vuuren)
3 / 3Semih Çetin sleutelt aan de nieuwste racebolide van Formula Student Team Delft

Meer nieuws uit Shell Venster

A microphone and an interviewer

Meer interviews

Energietransitie

Meer energietransitie

Specials

Meer specials